www.dymekstudio.pl

jak urządzić swoje miejsce na ziemi?

Ogólne

Historia cukierka

Cukierki to wyrób cukierniczy, wykonany ze stężonego roztworu cukru w wodzie. Do roztworu dodaje są aromaty i barwniki, które warunkują smak i kolor łakoci. Zanim powstały jednak znane nam cukierki starożytni delektowali się daktylami i migdałami otoczonymi miodem. Uważa się, że były prawdopodobnie pierwsze na świecie „cukierki”. Jaka jest zatem dokładna historia cukierka?

Starożytni Grecy i Rzymianie chętnie zajadali się oferowanymi przez kupców arabskich tzw. cukierkami troglodytów, czyli kawałkami kłączy imbiru zatopionymi w słodkim syropie, które były również doskonałym afrodyzjakiem. Rzymianie szybko nauczyli się sami produkować słodycze a pierwsze cukierki wyrabiano w bardzo prosty sposób: goździki, imbir, ziarna anyżku i jałowca zanurzano w roztopionym cukrze, gotowano je kilkakrotnie aż do momentu powstania karmelu.

Jak było kiedyś?
Cukier z buraków i trzciny cukrowej wynaleziono znacznie później. Wiadomo jednak, że cukier został po raz pierwsze wyrafinowany już około 200 r. naszej ery. Prawdopodobnie już wtedy powstawały pierwsze słodycze oparte na białym cukrze. Co ciekawe, w średniowieczu używano go jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe i był dawkowany tak jak lekarstwo. Później zaczęto eksperymentować ze słodkimi wypiekami a pierwsze sukcesy w cukiernictwie odnieśli Wenecjanie. W XVI w. Mediolańczycy stworzyli bezę i marcepan, natomiast kucharze francuskiego króla Ludwika XIII pralinki. Sto sto lat później pojawiły się makaroniki, nugat oraz czekolada, której pierwsza tabliczka powstała w 1847 roku.

Rewolucja cukiernicza
Dzięki XVIII wiecznej rewolucji przemysłowej koszty produkcji cukru spadły na tyle, że słodycze nie były już dobrem luksusowym. Powstały zatem pierwsze fabryki wytwarzające cukierki z lukrecji, a później krówki, toffi i żelki. Następnie wymyślono watę cukrową, a na początku XX wieku lizaki. Dzisiaj do cukierków zaliczamy m. in. pastylki, drażetki, landrynki, karmelki, toffi, irysy, sugusy, dropsy, krówki, żelki, oraz wszelkie cukierki pudrowe, które znajdziemy na https://www.kuri.com.pl/cukierki,c16.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *