www.dymekstudio.pl

jak urządzić swoje miejsce na ziemi?

Ogólne

Odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

Problem z gniazdkami elektrycznymi polega najczęściej na tym, że jest ich albo za mało, albo umieszczone są w złym miejscu. Zarówno budowa, jak i remont domu to idealna okazja do tego, aby ponownie lub po raz pierwszy przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych. W zadaniu tym pomoże nam elektryk, który zaplanuje maksymalnie wydajny układ.

Za duża ilość gniazdek elektrycznych podpiętych do jednego obwodu może doprowadzić do miejscowego przeciążenia instalacji. Jest to wyjątkowo częsty problem w starym budownictwie. Przeciążenie instalacji może doprowadzić do przepalenia bezpieczników lub podłączonych sprzętów. Dodatkowo ilość odbiorników elektrycznych w naszych domach wciąż rośnie, tak więc należy zadbać o to, aby podzielić gniazdka na kilka obwodów. Zabieg ten pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Pamiętajmy również, że zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych będzie z czasem nieznośnie niefunkcjonalna.

Dość przedłużaczy
W naszych domach wciąż pojawiają się nowe sprzęty, jak lampy, sprzęt audio-wideo i AGD, komputery oraz różnego rodzaju ładowarki, które wymagają podłączenia do gniazdka. Okazuje się dziś, że gniazdko elektryczne w jednym czy w dwóch rogach pokoju, to zdecydowanie za mało, aby podłączyć do prądu wszystkie używane przez nas obecnie urządzenia. Problem próbujemy rozwiązać za pomocą przedłużaczy, jednak są one mało estetyczne, często trudno dostępne i niewygodne. Dodatkowo, ukryte pod wykładziną mogą doprowadzić do przegrzania się instalacji, i w konsekwencji pożaru.

Rozplanowanie gniazdek
Powyższy problem możemy rozwiązać poprzez odpowiednie rozplanowanie rozkładu gniazdek w domu. W tym celu najlepiej skorzystać z fachowych usług elektrycznych, jak np. elektryk Kraków. Wygląda to tak, że na planie domu zaznaczamy miejsca, w których potrzebne będą gniazda do zasilania urządzeń domowych, takich jak sprzęt kuchenny, sprzęt RTV, odtwarzacze DVD, komputery, drukarki, suszarki do włosów, pralki, lampy czy odkurzacz. Potem elektryk ocenia ile może być podpiętych urządzeń do każdego z tych miejsc i dodaje dodatkowe gniazda. Może okazać się, że konieczna będzie instalacja przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe w narożnikach każdego pokoju oraz montaż gniazda do odkurzacza przy drzwiach, co jednak należy zrobić po przeciwnej stronie niż zawiasy drzwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *