www.dymekstudio.pl

jak urządzić swoje miejsce na ziemi?

Aranżacja wnętrz i ogrodów

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe jest niezmiernie istotnym elementem wystroju naszego kawałka raju. Za pomocą odpowiednio dobranych i rozmieszczonych źródeł światła możemy bowiem całkowicie zmienić charakter danego miejsca i stworzyć, w zależności od naszych zamierzeń, romantyczny zakątek, miejsce zabaw dla dzieci czy wreszcie wygodną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi.

Aranżując oświetlenie ogrodowe, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, należy zadbać o to, by oświetlenie znajdujące się tuż obok roślin nie było zbyt silne – w przeciwnym wypadku może ono zaszkodzić ich liściom. Poza tym, zanim przystąpimy do ostatecznego montażu, dobrze jest zastanowić się, czy w konkretnym miejscu lepiej będzie umieścić źródło światła przed, czy tez za kępą roślin. Przemieszczając lampę lub reflektor zaledwie o kilkanaście centymetrów możemy bowiem uzyskać zupełnie inny efekt, w zależności od tego, czy liście będą rozpraszać światło, czy tez będzie się ono od nich odbijać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, która opcja będzie w danym przypadku lepsza, najlepiej jest po prostu wziąć dobra latarkę i… przymierzyć. Oczywiście, efekt będzie nieco inny, niż w rzeczywistości, ale da nam to pewien ogląd na sytuację.

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość punktów świetlnych. Wydawać by się mogło, że im więcej zainwestujemy w oświetlenie ogrodowe, tym lepszy efekt osiągniemy, ale nie zawsze tak jest. Pamiętajmy, że nadmiar świateł nie tylko w wymierny sposób podniesie nasze rachunki za prąd, ale również spowoduje, że zniknie cała zaplanowana przez nas atmosfera i nasz nocny ogród zostanie odarty z tajemniczości. Nie warto więc popadać w przesadę – warto natomiast dokładnie przemyśleć nie tylko ilość, ale też rodzaj punktów świetlnych. podobnie, jak w przypadku nasadzania roślin, planując oświetlenie ogrodowe warto trzymać się jednego stylu i jednej koncepcji.

Osobnym zagadnieniem jest kwestia zastosowania oświetlenia solarnego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli, które powoli wypierają tradycyjne, proste lampki, wszechobecne w naszych ogrodach jeszcze kilka lat temu. Dobrym pomysłem jest połączenie oświetlenia solarnego z tradycyjnym, co pozwala na osiągnięcie ciekawych efektów przy relatywnie niskich kosztach utrzymania. Planując oświetlenie ogrodowe złożone z lampek solarnych, należy jednak wziąć pod uwagę pewien istotny aspekt, zupełnie nieistniejący w przypadku oświetlenia elektrycznego: otóż, by lampka solarna mogła spełnić swoje zadanie, musi mieć szansę naładować się w ciągu dnia, a więc nie możemy umieścić jej w cieniu, pod liśćmi, bądź pod innymi elementami ogrodowej architektury.

Oświetlenie ogrodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *